Marciniak Ogrodzenia - producent ogrodzeń nowoczesnych oraz wiat garażowych.

Baner Piotr Żyła

Potrzebujesz wyceny?

+48 732 081 990

kontakt@marciniakogrodzenia.pl

Baner Piotr Żyła
ARTYKUŁ

Ile kosztuje fotowoltaika – koszt paneli fotowoltaicznych

Ile kosztuje fotowoltaika – koszt paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii szturmem podbijają rynek. Szczególnym zainteresowaniem, wśród potencjalnych inwestycji cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Systemy bazujące na energii słonecznej zaskarbiły sobie serca klientów, dzięki swojej opłacalności. Inwestycja w panele fotowoltaiczne to przyszłościowe rozwiązanie, które dzięki wyższym cenom energii jest coraz bardziej opłacalne. W niniejszym artykule dowiesz się, co składa się na koszt instalacji paneli fotowoltaicznych, czy warto się nią zainteresować oraz jak wygląda przedsięwzięcie od strony inwestora.

Jakich kosztów należy się spodziewać?

To zależy. Rozbieżność jest wysoka, całość potrafi wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływ na cenę instalacji ma mnóstwo warunków. Począwszy od oczekiwanej mocy i rozmiaru danej instalacji, przez parametry techniczne podzespołów, po jakość komponentów, na cenie inwertera i zabezpieczeniach AC/DC kończąc. Ważne jest również, ile wynosi Twoje zapotrzebowanie na energię oraz jak wygląda sytuacja z dostępnością miejsca do montażu. Jeżeli nie masz pewności, który zestaw z asortymentu będzie dla Ciebie najkorzystniejszy, zawsze warto umówić się na wizytę i dopytać o wszystkie szczegóły w oddziale danej firmy. Pamiętaj, że każdy element wykorzystany w projekcie będzie miał wpływ na bezpieczeństwo, wydajność oraz okres działania, dlatego warto zlecić tak kompleksowe zadanie profesjonalistom. Podobnie ma się sytuacja z wyborem ekipy montażowej, musisz zwracać uwagę na elementy takie jak oferowany wybór, terminy jak i doświadczenie.

Ile kosztuje jeden panel fotowoltaiczny?

Ile kosztuje jeden panel fotowoltaiczny?

Ceny pojedynczych paneli fotowoltaicznych mieszczą się w przedziale od 500 do nawet 2000zł, zależnie od zastosowanej technologii. Dodatkowo, koszt uzależniony jest od udzielonej gwarancji na wybrany panel, który bezpośrednio wiąże się z jakością. Wybór panelu to istotna część przedsięwzięcia, dlatego warto wiedzieć, czy preferujesz inwestycję w tańsze rozwiązania, które szybciej Ci się zwrócą, oferując w przeliczeniu więcej energii w okresie gwarancyjnym, lecz na krótszy czas. Czy też, wolisz zainwestować w produkty premium, które również zwrócą koszty, jednak w innym przedziale czasowym, dające dłuższą perspektywę zarobienia sięgającą nawet do 30 lat.

Ile średnio kosztuje 1 kW fotowoltaiki w 2023 roku?

Wpływ na średnią cenę fotowoltaiki ma wiele czynników, począwszy od wykorzystanej technologii przez rodzaj dachu po wielkość przedsięwzięcia. Po uwzględnieniu wszystkich danych, w dużej instalacji o mocy 22 kW, średnia cena za 1 kW będzie się wahać w okolicach 3 tysięcy złotych. Dla porównania w małym projekcie o mocy 4,5 kW cena za 1 kW wyniesie już blisko 4 tysiące złotych, zatem różnica jest znacząca. Pamiętaj jednak, że większa moc instalacji, wiąże się z wyższym początkowym kosztem inwestycji. Wielkość projektu będzie miała kluczowy wpływ na opłacalność, zatem ostateczna decyzja powinna zostać podjęta po uwzględnieniu wszystkich możliwości. Z perspektywy zarobkowej, lepiej zainwestować w większą fotowoltaikę, która w przeliczeniu na 1 kW przyniesie większy zysk. Pozostaje jednak pytanie, czy wybór projektu opiewającego na dużą moc nie nadwyręży za mocno domowego budżetu w porównaniu do małej fotowoltaiki.

Fotowoltaika – jak wygląda sytuacja na rynku?

Produkcja energii nigdy nie była tak prosta, jednak koszty i zyski, w tym budowa farmy fotowoltaicznej jest sporym wyzwaniem. Obserwując rynek z zestawami fotowoltaicznym, można zaobserwować dużą różnorodność cen. Podobnie sytuacja ma się z kosztami montażu, pisząc wprost, trzeba się mocno naszukać, żeby trafić na odpowiednią ofertę. Uwzględniając, że cała instalacja to nie tylko panele PV, należy pamiętać również o okablowaniu i inwerterze. W przypadku fotowoltaiki istotnym faktem, będzie wybór odpowiedniej firmy. Z setek dostępnych usługodawców, warto zlecić zadanie tym, którzy mają bogatą ofertę modułów, jak również podejmą się kompleksowego wykonania projektu zakończonego montażem według wytycznych.

Rozkład cenowy elementów fotowoltaiki

Całkowita cena, potrafi przyprawić o zawrót głowy, jednak trzeba podejść do tematu jak do długotrwałej inwestycji. Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, których koszt trzyma się w okolicach 45% całości inwestycji. Kolejną istotną częścią jest inwerter, na który przypada blisko 20% kosztów. Inwerter inaczej zwany falownikiem, pozwoli na zamianę prądu stałego uzyskanego z paneli na prąd zmienny, występujący domyślnie w instalacjach domowych. Następną częścią, na którą przypada również około 20% jest sama konstrukcja nośna oraz niezbędne oprzyrządowanie, w tym śruby montażowe czy przewody. Ostatnim elementem, zajmującym okolice 15% kosztów, jest montaż. Podsumowując cena paneli fotowoltaicznych, to tylko wstęp do całości. To czy instalacja jest wykonana z paneli monokrystalicznych, jakie ogniwa fotowoltaiczne w niej zastosowano również ma znaczenie. Zakład energetyczny też może mieć coś do powiedzenia w tej kwestii.

Oszczędzanie poprzez inwestowanie

Widząc rosnące ceny energii na rynku, inwestycja w fotowoltaikę to rozwiązanie, które oprócz zwrotu kosztów w dłuższym aspekcie czasu, zapewni Ci również niezależność. Wybierając firmę odpowiedzialną za całą operację, trzeba mieć na uwadze, że im bardziej jest doświadczona, tym pewniej wykonane zadanie. Jeżeli już mowa o dobrych firmach, oprócz poprawnego wykonania, mamy do tego w pakiecie krótszy czas oczekiwania na sfinalizowanie projektu. Musisz wiedzieć, że im szybciej zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych, tym szybciej zwrócą Ci się całkowite koszty. Warto więc poświęcić chwilę czasu i wybrać firmę, która może się pochwalić wykwalifikowanymi ekipami z certyfikatami, którzy montują dobro jakościowe komponenty. Nie warto szukać oszczędności, w tak rozległych projektach, ponieważ sporo ryzykujesz.

Oszczędzanie poprzez inwestowanie
Oszczędzanie poprzez inwestowanie

Co ma wpływ na koszt fotowoltaiki?

Wiedząc, że nie warto oszczędzać na tak istotnym projekcie. Dobrze jest wiedzieć, jaki wpływ mają poszczególne dane na ostateczny koszt.

  • Po pierwsze, wysoka jakość użytych materiałów. Nie ma się co oszukiwać, jeżeli chcesz mieć własną energię elektryczną przez długi okres czasu, bez zmartwień, nie warto iść na kompromis cenowy. Szukając najtańszych ofert, często można wpaść w pułapkę. Inwestycja w ofertę z długim okresem gwarancji, w wysokiej klasy produkty i materiały, zwróci Ci z nawiązką w ostatecznym rozrachunku.
  • Po drugie, moc instalacji fotowoltaicznej. Cena fotowoltaiki szybko rośnie w stosunku do wybranej mocy. Jeżeli nie wiesz jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla Ciebie najlepsza, nie martw się. Jest to w interesie firmy, żeby pomóc Ci w ustaleniu tych niezbędnych danych, aby inwestycja była opłacalna dla obu stron. Do niedawna standardowe instalacje mieściły swoją moc w zakresie od 3 do 5 kWp [odnośnik do artykułu zewnętrznego tłumaczącego co to jest kWp]. Aktualnie, trend mocy potrzebnej do zasilenia instalacji domowych rośnie, pikując do przedziału w okolicach 6-7kWp.
  • Po trzecie, lokalizacja. Czerpanie energii ze słońca, może odbywać się nie tylko na dachach, opcja przygruntowych instalacji również wchodzi w grę, tak samo jak montaż modułów na balkonach, trzeba jedynie uwzględnić w całości specjalne stelaże, na których będą moduły fotowoltaiczne.
  • Na koniec, koszty montażu instalacji. Wszystko w rękach firmy, która podejmie się przedsięwzięcia, a więc warto zdecydować się na usługodawcę z doświadczeniem, który ma setki montaży za sobą i nie stanowi to dla niego żadnej przeszkody, niezależnie od zakresu potrzeb.

Koszty użytkowe – utrzymanie fotowoltaiki w pełnej sprawności

Sprawność paneli w dużej mierze zależy od jakości wykonania, należy jednak pamiętać, że warto je systematycznie czyścić, aby nie przynosiły gorszych wyników. Co więcej, nie należy robić tego na własną rękę, ponieważ możemy tylko zaszkodzić modułom fotowoltaicznym i inwerterowi. Profilaktyczne czyszczenie raz do roku powinno wystarczyć, wyjątkiem może być częstsze mycie w przypadku, kiedy zabrudzenia są wyraźne i mogą negatywnie wpłynąć na działanie. Mycie paneli to zazwyczaj koszt rzędu ok 8zł za metr kwadratowy, jednak proszę mieć na uwadze, że jest to dynamiczna charakterystyka i w każdym momencie, ceny mogą być rozbieżne od podanej. Oprócz dbania o czystość należy również pamiętać o przeglądzie paneli fotowoltaicznych. Zależnie od zakresu działań, jego cena może wynosić od 300 do 1000zł, na szczęście przegląd instalacji PV jest zalecany w większości przypadków raz na 5 lat. Istotnym warunkiem jest fakt, że musi go wykonać wykwalifikowany specjalista, ponadto przegląd fotowoltaiki może być wymogiem danym przez firmę montażową dla zachowania gwarancji. Dbanie o terminowość jest tutaj istotne.

Czy warto inwestować?

Wiedząc już jak wiele czynników ma wpływ na całkowity koszt zakupu, w tym potrzeby domu czy cena paneli. Warto się zastanowić czy koszt instalacji fotowoltaicznej się zwróci? Odpowiedź brzmi, zwróci. Pozostaje jednak kolejne pytanie, po jakim czasie? Widząc szalejące rachunki za prąd można stwierdzić, że szybciej niż później. Opłacalność fotowoltaiki w dużej mierze zależy od lokalizacji, ilości słonecznych dni w roku, i jakości instalacji.

Jeżeli jest to tak opłacalna inwestycja, dlaczego każdy nie decyduje się na montaż własnej farmy fotowoltaicznej? Ponieważ, projekt ten wymaga sporej kwoty na start, którą nie każdy dysponuje. Z pomocą przychodzi jednak program Mój prąd, który daje możliwość uzyskania 5000zł dofinansowania, trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to mocno oblegany program, ponieważ coraz więcej osób dostrzega potencjał energii słonecznej w gospodarstwach domowych. Na szczęście w razie niepowodzenia, wiele samorządów oferuje dotacje, dlatego warto dowiedzieć się czy istnieje taka pomoc w odpowiednim samorządzie pod który podchodzisz. Na koniec istnieje jeszcze jedna opcja, które może Ci pomóc, a dokładniej: ulga termomodernizacyjna, jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i zdecydujesz się na przeprowadzenie termomodernizacji, będziesz w stanie odliczyć nawet do 53 tys. zł od podatku. Więcej informacji, uzyskasz na stronie podatki.gov.pl

Wizualizacja wiaty garażowej z fotowoltaiką

A w razie pytań daj znać: