Marciniak Ogrodzenia - producent ogrodzeń nowoczesnych oraz wiat garażowych.

Baner Piotr Żyła
ARTYKUŁ

Brama przesuwna – wygodny wjazd na posesję. Co warto wiedzieć przed zakupem.

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojej posesji w nowoczesnym stylu? Może warto zastanowić się nad przesuwną bramą? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są jej zalety. Dowiedz się więcej na temat budowy, właściwości oraz odpowiedniego montażu.

Brama przesuwna — jak jest zbudowana?

Przesuwne wjazdowe bramy są budowane z użyciem różnych elementów, a szczególną uwagę warto poświęcić profilom, które są dostępne w różnych rozmiarach. Najczęściej stosowane elementy z których zbudowana jest brama to:

  • profil półzamknięty, tzw szyna,
  • wózek do bram, tzw. wózek bramowy,
  • gniazdo i rolka najazdowa,
  • rolka prowadząca,
  • uchwyt górny bramy, tzw. chwytak,
  • zaślepka profilu.
brama przesuwna - detale
brama przesuwna - detale

Konstrukcja przesuwnej bramy z furtką składa się z elementów takich jak wózki bramowe, które pozwalają na jej przesuwanie. Poprawne działanie systemu zapewnia rolka najazdowa i gniazdo. Rolka umożliwia przemieszczenie bramy do gniazda, natomiast pierwszy element odpowiada za jej zamykanie. Wymienione komponenty również wspomagają odciążenie całego systemu. Rolki prowadzące zapewniają stabilność dla bramy. Jeśli łożysko znajduje się na górze, działa ono dłużej i nie jest tak hałaśliwe jak w innych przypadkach. Uchwyty górne, zwane chwytakami, utrzymują ramę w stabilnej pozycji, a zaślepka profilu na dole chroni bramę przed zanieczyszczeniami oraz śniegiem.

Brama wjazdowa – samonośna czy przesuwna?

Bramy samonośne to takie, gdzie skrzydła bramy poruszają się powyżej powierzchni ziemi, od 5 do 8 centymetrów. Dzięki swojej konstrukcji są one wygodniejsze w obsłudze i bardziej niezawodne. Ich mechanizm nie wymaga czyszczenia, a niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpływają na ich działanie. Jednakże, tego rodzaju bramy są zwykle droższe. Jednym z problemów związanym z tą opcją jest konieczność zarezerwowania większej przestrzeni (około 30%) w celu zamontowania przeciwwagi, ponieważ skrzydło bramy nie jest praktycznie podparte. To zwiększa wagę bramy, więc stosowanie systemu sterowania elektronicznego jest wręcz wymogiem, w innym wypadku trzeba będzie dosłownie „siłować” się z bramą.

Bramy przesuwne – mają kółka, które poruszają się po specjalnej szynie zamocowanej na podłożu. Na słupku znajduje się prowadnica, która utrzymuje skrzydło w pionowej pozycji i zapewnia płynność ruchu. Największym ryzykiem tego rozwiązania jest szyna, która musi być systematycznie sprawdzana i oczyszczona z zanieczyszczeń, takich jak liście, kurz czy kamienie. Te elementy mogą spowodować uszkodzenia skrzydła i rolki, uniemożliwiające poruszanie się bramy. Kiedy temperatura jest bardzo niska, skrzydło ma tendencję do przyklejania się, co uniemożliwia działanie całego mechanizmu. Można temu zapobiec, instalując specjalne kable grzejne w szynie. Mimo wszystko, rozwiązanie to jest szczególnie rozchwytywane ze względu na niższą cenę w porównaniu do bramy samonośnej.

Jak działa brama przesuwna z napędem?

Przesuwana brama z napędem otwiera się i zamyka automatycznie po wciśnięciu przycisku na dedykowanym pilocie. Część ruchoma jest ograniczona przez dwa słupki, które utrzymują bramę we właściwej pozycji i zapobiegają wypadnięciu z prowadnic. To wygodne i łatwe rozwiązanie, ponieważ nie wymaga użycia siły, a pilota można obsługiwać z odległości, co pozwala uniknąć opuszczania samochodu.

Brama a prawo

Nie można dowolnie umieszczać bramy wjazdowej w ogrodzeniu. Musi ona być umieszczona w miejscu zjazdu, na który powinniśmy otrzymać osobną zgodę od zarządcy drogi, zależnie od tego, czy to droga gminna, powiatowa czy wojewódzka. Według obowiązujących przepisów, uzyskanie tej zgody będzie wymagało dostarczenia załącznika do wniosku o zgłoszenie zamiaru budowy zjazdu. Jeśli planowany wjazd będzie odbywał się nad istniejącymi sieciami uzbrojenia drogi, zarządca lub organ przyjmujący zgłoszenie może żądać dodatkowych uzgodnień co do lokalizacji i konstrukcji. Niestety, takie kroki zazwyczaj wymagają dodatkowych kosztów.

W przypadku domów jednorodzinnych, brama powinna mieć minimalną szerokość 2,4 metra i nie może otwierać się na zewnątrz działki. To samo dotyczy bram przesuwnych, których część przesuwna i mechanizm muszą znajdować się w obrębie działki. Jeśli część bramy wjeżdża na teren sąsiedni, właściciel może zostać zobowiązany do rozbiórki takiej bramy.

Podczas wybierania bramy należy uwzględnić nie tylko miejsce jej montażu, ale także wymagania związane z użytkowaniem, takie jak bezpieczeństwo dla użytkowników, łatwość obsługi, częstotliwość konserwacji, tryb pracy oraz stopień i bezpieczeństwo automatyzacji.

Montaż bramy

Jeśli kupimy bramę, możemy zdecydować się na jej montaż przez usługodawcę lub podjąć próbę samodzielnego wykonania tej czynności. Ważne jednak abyśmy byli dobrze przygotowani i dokonali wyboru odpowiedniego mechanizmu do bramy, który będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, m.in. do częstotliwości jej użytkowania oraz właściwego do modelu bramy – producent z pewnością pomoże nam w tym zadaniu, udzielając odpowiednich wskazówek.

A w razie pytań daj znać: