Marciniak Ogrodzenia - producent ogrodzeń nowoczesnych oraz wiat garażowych.

Baner Piotr Żyła
ARTYKUŁ

Fotowoltaika – Fakty i Mity

Panel Fotowoltaiczny - instalacja
Panel Fotowoltaiczny – instalacja

Wokół instalacji fotowoltaicznych narosło wiele mitów, które wynikają przede wszystkim z niewiedzy. Dlatego postaramy się tę wiedzę usystematyzować w sposób przystępy.

To naturalne, że czujemy się niepewnie wchodząc na nieznany obszar, okazuje się jednak, że przygoda z fotowoltaiką może być nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim opłacalna.

FAKT Dobrze dopasowana instalacja fotowoltaiczna może pokryć CAŁE nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (z 2018 r.) typowy dom w Polsce zużywa rocznie 2786 kWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę polskie warunki, nasłonecznienie i inne zmienne, obliczono, że instalacja o mocy 1kWp dostarczy około 900 kWh prądu rocznie. Wynika z tego, że dla typowego domu powinna wystarczyć instalacja o mocy 3 – 3,5 kWp. Dla bezpieczeństwa warto się zaopatrzyć w instalację o mocy około 4 kWp.

MITW Polsce nie ma warunków do zakładania paneli, bo mamy za mało słońca. Warunki klimatyczne i nasłonecznienie nie odbiega od warunków u naszego zachodniego sąsiada. Niemcy są liderem w produkcji mocy fotowoltaicznej, przy rocznym nasłonecznieniu Berlina  na poziomie ok. 1000 kWh/m kw. rocznie. Dla porównania według badań SolarGIS średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1050–1150 kWh/m kw.

FAKTInwestycja w fotowoltaikę zwraca się po kilku latach. Dobrze dobrana instalacja pod względem mocy do potrzeb inwestora sprawi, że zwrot nastąpi po około 5-6 latach.  Rosnące ceny energii elektrycznej znacząco wpływają na tempo zwrotu inwestycji.

MITPanele fotowoltaiczne nie działają zimą. Fotowoltaika pracuje przez cały rok, także zimą. Z uwagi na mniejsze nasłonecznienie i przeszkody takie jak zalegający śnieg jej wydajność nieco spada.

FAKTSilny grad może uszkodzić panele fotowoltaiczne. Skoro potężne gradobicie wybija szyby i uszkadza dachy samochodów czy posesji, może także uszkodzić panele.

MITDla mikroinstalacji potrzebne jest pozwolenie na budowę. Najbardziej popularne dla własnych potrzeb mikroinstalacje do 10 kWh nie wymagają żadnych pozwoleń budowlanych. Nie ma znaczenia, czy montaż odbywa się na dachu domu, wiaty garażowej czy na gruncie. W Polsce jest wymagane pozwolenie na budowę dla instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 50 kWh.

A w razie pytań daj znać: