Marciniak Ogrodzenia - producent ogrodzeń nowoczesnych oraz wiat garażowych.

Baner Piotr Żyła
ARTYKUŁ

Wiata garażowa – kupić czy budować samodzielnie? [Porada eksperta]


Wiata garażowa – kupić czy budować samodzielnie? [Porada eksperta]


Decyzja o budowie wiaty garażowej może być motywowana różnymi pobudkami. Począwszy od tych ekonomicznych, przez alternatywę albo tymczasowe rozwiązanie dla budowy garażu, aż do zwykłej potrzeby na szybkie postawienie budowli, która skutecznie ochroni auto przed zjawiskami atmosferycznymi.


Projekt wiaty garażowej i jego miejsce na działce

Kupując wiatę od producenta dostajesz ją razem z projektem, a szczegóły zabudowania są ustalane podczas wizyty fachowców na miejscu budowy. Przykład projektu zobaczysz tutaj. To oczywiste. Tak samo, jak to że w przypadku samodzielnego wykonania kwestia projektu spada bezpośrednio na wykonawcę konstrukcji. Lecz mimo, że rozwiązanie to wymaga zdecydowanie więcej pracy i zaangażowania, to może dać w zamian bardzo dużą satysfakcję z samodzielnej realizacji. Może. Bo wcale nie musi.

Niezależnie od wybranej opcji w kwestii projektu kluczowym będzie jego rozmiar i umiejscowienie na działce.

Jeśli całkowita powierzchnia budowli nie przekroczy 50m2, żadna ze ścianek nie będzie w pełni zabudowana, a na każdych 1000m2 terenu nie planujesz więcej niż dwóch wiat, mamy dobrą informację – w ten sposób ograniczasz formalności do minimum, a zdobycie pozwolenia na budowę możesz spokojnie wykreślić z listy rzeczy do zrobienia.


Z czego zrobić wiatę na samochód?

Pierwszą aktywnością budowlaną powinna być decyzja o wyborze formy fundamentu – można wykorzystać do tego betonowe bloczki wylane w gruncie lub tzw. fundamenty wkręcane.

Kwestia ta jest każdorazowo oceniana indywidualnie przez fachowców, którzy odwiedzają teren inwestycji naszych klientów. W tym czasie dokonują też niezbędnych pomiarów, oceniają konieczność utwardzenia podłoża czy urynnienia całej konstrukcji – mówi Daniel Marciniak, właściciel firmy marciniakogrodzenia.pl, zajmującej się produkcją nowoczesnych wiat garażowych i ogrodzeń.

instrukcja składania montażu budowy wiat samochodowych carportów
instrukcja składania montażu budowy wiat samochodwych carportów

Wiata garażowa drewniana – zrób to sam

W momencie, gdy pomiary zostaną już wykonane przychodzi pora na wybór materiału. W przypadku wiaty wykonywanej przez przydomowego majsterkowicza bazę stanowić może np. drewniany szkielet. Jako jego konstrukcja z powodzeniem sprawdzą się belki sosnowe.

W zależności od rodzaju i formy projektu przydadzą się też kotwy mocujące, kątowniki ciesielskie, śruby czy ocynkowane gwoździe, a jeśli planujesz przyłączyć wiatę do domu także murała. Na koniec należy wybrać odpowiednie zadaszenie np. z blachy trapezowej lub blachodachówki. Co ważne wykorzystane drewno należy możliwie najdokładniej zaimpregnować przed działaniem warunków atmosferycznych.


Albo pozwól to zrobić innym, czyli wiata garażowa ze stali

Niestety, jak to bywa z rozwiązaniami DIY, tego rodzaju budowla może pozostawiać sporo do życzenia zarówno jeśli idzie o estetykę wykonania, jaki trwałość samej konstrukcji. Interesującą alternatywą wydaje się zatem wykorzystanie gotowych modułów z ocynkowanej stali. – To materiał całkowicie odporny na zadrapania, wysokie i bardzo niskie temperatury. W procesie produkcji możemy nadać im dowolny kształt i formę jednocześnie zachowując wysoką jakość. Dzięki temu ze spokojem oferujemy 10 letni okres gwarancji na każdy z naszych carportów – dodaje właściciel marciniakogrodzenia.pl

Stalowa konstrukcja może zostać wykonana też samodzielnie, jednak różnice pomiędzy wiatą zaprojektowaną przez profesjonalną firmę będa widoczne gołym okiem. Dodatkowo, koniecznym będzie upewnienie się że samodzielna konstrukcja zadaszenia będzie odpowiednia dla wysokiego stopnia obciążenia wiatrem czy śniegiem.

wiata garazowa stalowa - div vs kupiiona stal ocynkowan amarciniak ogrodzenia
Na górze – przykład samodzielnej realizacji stalowej wiaty garażowej, którą prezentowaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów. Na dole – minimalistyczny, dwustanowiskowy carport, który realizowaliśmy dla jednego z klientów

Konstrukcje przygotowywane w całości przez profesjonalne firmy wyróżniają się nowoczesnym charakterem. Są dokładnie spasowane z bryłą budynku, a ich ścianki często posiadają dodatkowe lamele poziome. To nie tylko element ozdobny, ale też sposób na obejście konieczności zdobycia pozwolenia na budowę (w przypadku zabudowanych ścianek pozwolenie jest wymagane) stanowiący dodatkową ochronę samochodu.

Choć zakup wiaty może być małym zabójcą kreatywności majsterkowicza to z pewnością będzie rozwiązaniem trwalszym i bardziej eleganckim niż jakakolwiek samodzielna konstrukcja. Naszym zdaniem warto przełknąć tą goryczkę i postawić na sprawdzony efekt. No chyba, że jesteś mistrzem stolarko-budowlanki albo Twoja wiata ma posłużyć 2-3 sezony i nie specjalnie zależy Ci na jej wyglądzie i funkcjonalności. Pytanie tylko, jak zareaguje na to Twoje auto przy mocniejszym wietrze … 😉


Chcesz postawić wiatę pod swoim domem?

Sprawdź naszą ofertę:
nowoczesne wiaty garażowe

A w razie pytań daj znać:
+48 732 081 990
kontakt@marciniakogrodzenia.pl

 

A w razie pytań daj znać: