Marciniak Ogrodzenia - producent ogrodzeń nowoczesnych oraz wiat garażowych.

Baner Piotr Żyła

Potrzebujesz wyceny?

+48 732 081 990

kontakt@marciniakogrodzenia.pl

Baner Piotr Żyła
ARTYKUŁ

Carport vs garaż – co wybrać? Sprawdzamy wady i zalety


Carport vs garaż – co wybrać? Sprawdzamy wady i zalety


Kupiliście wymarzoną działkę. Planujecie budowę domu. Nawet powoli zamykacie kwestie projektowe. I niby wszystko idzie zgodnie z planem, ale ciągle gryzie Cię ten jeden, niewdzięczny dylemat – co zrobić z samochodem? Nie chcesz już go odśnieżać zimą, godzinami chłodzić latem i wygrzebywać liści z zakamarków pod maską jesienią.

Są dwa rozwiązania.

Dziś poznasz wady i zalety każdego z nich, a my pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie: garaż czy wiata garażowa.

wiata garazowa czy garaz_carport_co wybrac_marciniakogrodzenia_nowoczesne wiaty garazowe_nowoczesna wiata garazowa

 


Wiata garażowa czy garaż – różnice i dwa ważne pytania

Podstawowa różnica między carportem a garażem to forma zabudowania. Według polskiego prawa budowlanego garaż stanowi w pełni zamknięty budynek przeznaczony do postoju pojazdów i usytuowany jako budynek wolno stojący lub integralna część domu. Posiada wszystkie ściany, a w otworach zamontowane są drzwi, bramy lub okna.

W odróżnieniu od niego wiata garażowa to konstrukcja otwarta posiadająca zadaszenie i maksymalnie 3 ściany. Według prawa budowlanego, przy zachowaniu określonych warunków, nie traktuje się jej jako budynku tylko budowlę – oznacza to, że w wielu przypadkach jej postawienie nie będzie wymagało spełnienia aż tylu formalności, co budowa garażu.

Wiedząc już co jest czym odpowiedzmy sobie na dwa podstawowe pytania:

1. Ile masz pieniędzy na budowę miejsca dla samochodu?

Pierwsze pytanie choć banalne stanowi meritum sprawy: carport czy garaż.

Przyjmuje się bowiem, że 1 m2 garażu kosztuje tyle co taka sama powierzchnia w Twoim domu. Tym bardziej, gdy planuje się murowany garaż wolno stojący. W takim przypadku musisz liczyć się z kosztem od 40 tysięcy zł w górę. Pamiętaj, że poza samymi materiałami potrzebujesz też projektu – gotowy dostaniesz za ok 2000 zł, jednak indywidualnie dopasowany do Twojego domu i jego otoczenia będzie już zdecydowanie droższy.

Wychodzi dość sporo, jak za pomieszczenie, w którym po prostu trzymasz auto – z drugiej strony jeśli budżet nie stanowi dla Ciebie aż takiego problemu, a w garażu planujesz dodatkowo trzymać rowery, czy zrobić mały warsztat może to być rozwiązanie warte przemyślenia

2. Dlaczego naprawdę potrzebujesz miejsca dla samochodu?

Tak jak pisaliśmy we wstępie – masz już dość odśnieżania, rozgrzanej tapicerki i śladów żywicy na karoserii. Twoim głównym założeniem jest więc ograniczenie wpływu warunków atmosferycznych na komfort z korzystania z samochodu. W tym przypadku budowa garażu okaże się po prostu nieopłacalna.

Wiata garażowa spełni wszystkie powyższe oczekiwania. Będzie znacznie tańsza w budowie, powstanie szybciej, dodatkowo znacznie ograniczysz papierologię – wiata garażowa bez formalności, o powierzchni do 50m2, wymaga tylko zgłoszenia do starostwa (a nie konieczności zdobycia pozwolenia na budowę). Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym poprzednim artykule.

Co więcej, obecnie produkowane wiaty często posiadają też pomieszczenia gospodarcze (które mogą zostać wykonane z czterema pełnymi ściankami) i z powodzeniem pełnią funkcję komórki na rowery, czy małego magazynku. Warsztatu i dwóch skuterów jednak do nich nie wstawisz, podobnie wiata nie będzie żadną dodatkową ochroną przed ewentualną kradzieżą.


Wiata garażowa, jako estetyczna alternatywa dla garażu

Tak, chciałby się mieć fajny, duży garaż. Jednak  jego budowa jest często po prostu niemożliwa…

Na drodze stają wysokie koszty inwestycji, formalności, czy brak miejsca na działce. Postawienie i utrzymanie wiaty garażowej jest szybsze i tańsze – nowoczesna wiata garażowa może zostać przygotowana przez specjalistę/producenta tego rodzaju zadaszeń albo, jeśli się uprzesz, możesz ją nawet wykonać samodzielnie w formie drewnianej konstrukcji.

W przeciwieństwie do garażu na budowę wiaty garażowej (do 50m2) nie są wymagane żadne pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie chęci budowy do starostwa. Jeśli w ciągu 30 dni nie odezwie się do Ciebie żaden urzędnik możesz spokojnie zacząć prace. To bardzo duża wygoda dla każdego inwestora.

wiata na samochód carport zadaszenie zaluzja stal dwustanowsikowa carport
Dwustanowiskowa wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym – może być równie dobra powierzchnią magazynową co mały garaż

Garaż – zalety i wady [podsumowanie]

+ wygoda i komfort użytkowania (tym bardziej w przypadku garażu połączonego z domem)
+ pełna ochrona przed deszczem, śniegiem i kradzieżą
+ dodatkowa, duża i w pełni zamykana powierzchnia magazynowa
– wysoki koszt inwestycji (koszt postawienia fundamentów, ścian, bram, kupna i wstawienia drzwi czy okien i wykończenia)
– długi czas realizacji inwestycji
– konieczne zdobycie pozwolenie na budowę garażu, co dodatkowo wydłuża czas i zwiększa koszty

Wiata garażowa (carport) – zalety i wady  [podsumowanie]

+ ochrona przed zjawiskami pogodowymi (śnieg, słońce deszcz)
+ brak urzędowych formalności i bardzo szybki czas realizacji
+ idealne miejsce do parkowania na mniejsze, wąskie działki
+ bardzo niski koszt budowy (wystarczy szkielet konstrukcji i zadaszenie; koszt jest na tyle niski że może stanowić nawet tymczasowe rozwiązanie przed budową garażu)
+ wysoka funkcjonalność w przypadku postawienia wiaty z pomieszczeniem gospodarczym
+ oryginalny design – nowoczesna, ciekawa i trwała konstrukcja carportów stalowych
– mniejsza od garażu powierzchnia magazynowa
– konstrukcja nie może posiadać pełnych ścian przez co auto może być narażone na minusowe temperatury
– na każde 500 m2 działki budowlanej może przypadać tylko jedna wiata garażowa (więcej tutaj) jedna taka konstrukcja

nowoczesna wiata garazowa_carport_ochrona przed deszczem i warunkami atmosferycznymi
Zrealizowana wiata garażowa skutecznie chroni przed deszczem i innymi zjawiskami pogodowymi

Co wybrać – wiata garażowa czy garaż?

Tak naprawdę nieważne czy wiata garażowa czy garaż – wystarczy, że będziesz zadowolony 😉

Oczywiście najwygodniej byłoby posiadać garaż połączony z budynkiem. Wówczas możesz się do niego dostać o każdej porze dnia i nocy, w szlafroku i kapciach. Jednak w wielu przypadkach będzie to rozwiązanie w stylu “strzelania z armaty do gołębi”. Jeśli potrzebujesz nowoczesnego miejsca do parkowania auta, które ochroni je przed warunkami atmosferycznymi uwierz nam na słowo – wystarczy wiata.

Najlepiej jednak na spokojnie przemyśl wszystkie “za i przeciw”, zrób sobie małą kalkulację, porozmawiaj z domownikami odnośnie ich potrzeb. Dopiero wtedy podejmij decyzję.

A jeśli zdecydujesz się na zamówienie wiaty pamiętaj – nowoczesne wiaty samochodowe znajdziesz oczywiście na marciniakogrodzenia.pl 😉


Chcesz postawić wiatę pod swoim domem?

Sprawdź naszą ofertę:
carporty stalowe

A w razie pytań daj znać:
+48 732 081 990
kontakt@marciniakogrodzenia.pl

 

A w razie pytań daj znać: