Marciniak Ogrodzenia - producent ogrodzeń nowoczesnych oraz wiat garażowych.

Baner Piotr Żyła
ARTYKUŁ

4 rzeczy, które musisz zrobić przed postawieniem wiaty garażowej


4 rzeczy, które musisz zrobić przed postawieniem wiaty garażowej


Wiata garażowa to tylko z pozoru prosta konstrukcja. W zależności od decyzji podjętych na każdym z etapów “przed” budową, koszt jej wykonania może rosnąć lub spadać. Zobacz, 4 najważniejsze kroki, które należy wykonać przed postawieniem fundamentów.


4 rzeczy przed budowa wiaty garazowej - formalnosci - rodzaje wiat garazowych - wiata garazowa cena - wiata garazowa tanio - carport inspiracje - marciniak ogordzenia

POTRZEBA – odpowiedź sobie na pytanie: po co mi właściwie wiata garażowa?

Żeby trzymać tam auto!

Tak, to oczywiste… Zastanów się jednak nad sprawą trochę dokładniej. Potrzebujesz efektywnej ochrony przed śniegiem i spadającymi liśćmi? Zatem ściany carportu powinny być częściowo zabudowane. Chcesz w nim stawiać dwa samochody? 600 cm szerokości konstrukcji to podstawa, a Ciebie czeka nieco urzędowych formalności. A może potrzebujesz dodatkowej przestrzeni magazynowej? Rozwiązanie to wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym.

Jeśli natomiast połączysz ze sobą wiatę garażową dwustanowiskową z pomieszczeniem zyskasz nawet 3m x 6m dodatkowej pomieszczenia na przechowywanie narzędzi ogrodowych, drewna, czy rowerów.

Jak widzisz, to od Twojej potrzeby zależy – forma konstrukcji, rodzaj, koszt jej wykonania, czy konieczność wizyty w Starostwie Powiatowym i zdobycia pozwolenia na budowę.


DECYZJA – kupujesz albo budujesz

Kupno całej wiaty wraz z projektem to nie konieczność. Jeśli masz dryg do majsterkowania możesz spróbować wykonać ją samodzielnie. Praca na pewno sprawi Ci wiele satysfakcji. Jednak koszty materiałów, jakość i trwałość wykonania mogą zostawić trochę do życzenia. Szczegółowo temat analizowaliśmy w tym miejscu.


MIEJSCE – prawidłowe umiejscowienie wiaty garażowej na działce

Po pierwsze pamiętaj, by wiata nie zaburzała ciągów komunikacyjnych na terenie posesji. Nie chcesz przecież przeciskać się do własnego domu jeśli postawisz ją zbyt blisko wejścia albo z uporem maniaka krążyć kosiarką wokół drzewek, krzewów i płotków, gdy postanowisz wkomponować ją w przestrzeń. Z drugiej strony ma ona pełnić przecież rolę pseudo-garażu – i choć zimą nie będziesz sobie mógł pozwolić na wyjście do auta w kapciach i krótkiej koszulce to droga z wiaty garażowej do Twojego domu powinna być możliwie najkrótsza i najbardziej komfortowa.

Po drugie pamiętaj, że właściwe umiejscowienie wiaty to istotna kwestia w kontekście ewentualnych formalności – np. wiata garażowa nie może zostać postawiona bezpośrednio przy granicy Twojej działki (może wówczas zaburzać przestrzeń sąsiadów. Więcej na ten temat już za chwilę.


FORMALNOŚCI – czyli kiedy nie musisz zdobywać pozwolenia na budowę wiaty garażowej

Temat ten poruszaliśmy wielokrotnie. Między innymi we wpisie „Budowa wiaty bez pozwolenia„, czy tym filmie:

Dlatego dziś prezentujemy najważniejsze informacje w pigułce – spełnienie kilku kluczowych warunków dotyczących projektu wiaty wystarczy, by ograniczyć sprawy urzędowe do niezbędnego minimum. Mówiąc konkretniej:

  • zaprojektuj wiatę, której całkowita powierzchnia wynosi maksymalnie 50 m2
  • carport nie może zawierać ani jednej w pełni zabudowanej ściany (co nie znaczy, że ma by bez ścian – sprawdź przykładowe rozwiązanie problemu)
  • na 1000 m2 działki nie postawisz więcej niż dwóch wiat.

Nowoczesne wiaty garażowe

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY OFERTY

A w razie pytań daj znać:
+48 732 081 990
kontakt@marciniakogrodzenia.pl

 

A w razie pytań daj znać: