Taras to często najważniejsze miejsce w domu, zwłaszcza w sezonie letnim. Nowoczesne rozwiązania wyróżniają się estetyką wykonania i umożliwiają korzystanie z przestrzeni bez obaw przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem lub deszczem. Warto rozważyć zarówno plusy, jak i minusy takiego rozwiązania, a także poznać dostępne materiały do wykonania zadaszenia tarasu. Odkryj, jakie rozwiązania warto wybrać!
Podstawy – czyli o odpowiednim zacienieniu słów kilka
W przypadku, gdy taras znajduje się na północ, należy pamiętać, że choć dach zapewni ochronę przed opadami deszczu, to zadaszenie, nawet jeśli jest przeźroczyste, znacznie zmniejszy ilość światła dziennego. Jeśli taras znajduje się na południu lub zachodzie, a działka jest zadrzewiona, pełne zadaszenie dodatkowo skutkuje ciemniejszym wnętrzem na tarasie. Zacienienie jest przydatne jedynie w upalne dni, których w Polsce jest coraz więcej.
W projekcie można uwzględnić stałe zadaszenie na taras. Jeśli preferujemy jasne pomieszczenia, warto przemyśleć umieszczenie okna lub świetlika. Aby poprawić doświetlenie wnętrz, dobrym pomysłem jest zaplanowanie wielofunkcyjnego tarasu z częścią zadaszoną i częścią nasłonecznioną poza zadaszeniem. Alternatywnie, można zastosować lekką konstrukcję zadaszenia, która zostanie dołączona do istniejącego tarasu.
Istnieje mnóstwo opcji materiałów i wzorów konstrukcyjnych, które można użyć do zadaszenia tarasów. Można osiągnąć efekt zadaszenia w sposób mniej inwazyjny poprzez montaż ruchomych markiz lub pergoli na ścianie domu. W końcu, parasole ogrodowe również stanowią alternatywę.
Poprawne wykonanie zadaszenia tarasowego
Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać poprawne zadaszenie tarasu, najbezpieczniej byłoby zlecić całość firmie, która wykona projekt razem z montażem, dbając o wszystkie szczegóły. Można również spróbować swoich sił samemu, pozostaje tylko pytanie, czy będziemy w stanie wykonać wszystko zgodnie z wymogami. Samo zadaszenie tarasu może być wykonane z lekkich i transparentnych materiałów, jednak trzeba pamiętać, że projekt ma wpływ na wygląd całości budynku. Zlecając projekt zadaszenia tarasu, warto skorzystać z pomocy firmy, która doradzi dopasowanie kształtu, kolorów oraz materiałów oddających charakter domu. Monterzy muszą dokładnie przeanalizować połączenie zadaszenia z bryłą budynku oraz dopasować je do rozmieszczenia okien. Ważne jest, aby najniższy poziom zadaszenia oraz słupki konstrukcyjne nie przeszkadzały w otwieraniu okien i drzwi.
Konstrukcja tarasu może być oparta na słupach wykonanych z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub drewno. Może również być zamocowana bezpośrednio na ścianie domu za pomocą odpowiednich uchwytów. Przy planowaniu przysłony tarasu wykonanej na słupkach należy pamiętać, że większe wymiary dachu mogą wpłynąć na użyteczność przestrzeni tarasu. Z kolei daszek wspornikowy, chociaż nie ogranicza dostępnego miejsca, ma swoje granice rozpiętości. Należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego przekroju profili konstrukcyjnych, który powinien być ustalony przez specjalistę z uwzględnieniem ciężaru śniegu i siły wiatru.
Mocne i słabe strony zadaszenia tarasu
Dużym plusem odkrytego tarasu jest nieograniczony dostęp do naturalnego światła, który wpływa pozytywnie na pomieszczenie bezpośrednio sąsiadujące z nim, zwłaszcza w okresie zimowym. Dodatkowo, jeśli taras jest usytuowany od strony południowej, pozwala na dogrzanie wnętrza przy pomocy promieni słonecznych. Innym atutem jest to, że otwiera on nasze pole widzenia, przez co podziwiamy pełen przepychu ogród, widząc niebo i słońce. Jednak wada polega na tym, że posadzka, szczególnie z kamienia lub płytek, zbytnio się nagrzewa. W dni deszczowe nie da się korzystać z tarasu, a przedmioty, które na nim stoją, są narażone na uszkodzenia.
Jeżeli zdecydujesz się na nowoczesne zadaszenie tarasu, pojawia się pytanie, które rozwiązanie wybrać. Czy lekkie, transparentne ze szkła lub poliwęglanu, czy pełne i nieprzepuszczające światła. Pełne zadaszenie blokuje światło wpadające do salonu, szczególnie jeśli okna mają tylko wyjście na taras, co ogranicza widoczność. Jednocześnie zapewnia to prywatną przestrzeń. Jeśli nie chcemy wybierać jednej z tych opcji, może być korzystne zastosowanie zadaszenia częściowego lub markizy. Częściowe zadaszenie powinno obejmować drzwi prowadzące na taras, by zapewnić swobodny dostęp do niego również w dni deszczowe.
Jakie rozwiązania wziąć pod uwagę przy wyborze zadaszenia?
Dobrą metodą na nowoczesne przysłony tarasu jest wykorzystanie paneli szklanych lub z przezroczystego tworzywa sztucznego. Montaż przysłon dla płaskiego tarasu jest na tyle prosty, że można go zrealizować samodzielnie, udoskonalając konstrukcję z aluminium lub stali. Panele są lekkie, wytrzymałe na uderzenia oraz promieniowanie UV. Dodatkowo posiadają gwarancję na kilka lat (nawet 10 lat). Do tarasu południowego można zastosować przyciemnione szkło.
Nowoczesne zadaszenie na taras w postaci daszka z poliwęglanu charakteryzuje się mniejszym nagrzaniem oraz niższą wagą w porównaniu do szklanego, jednak jego trwałość jest nieco słabsza. Jeśli kąt spadku takiego zadaszenia będzie duży, można zastosować nieco cieńsze płyty poliwęglanowe o grubości około 10 mm, a w przypadku niższego kąta spadku zalecana jest większa grubość płyt. Dostępne są płyty poliwęglanowe w różnych kolorach, takich jak antracyt, żółty lub mleczny. Aby zapewnić ochronę przed wiatrem i deszczem, zadaszenia tarasowe można uzupełnić elementami wiatrochronnymi, składanymi lub przesuwnymi, a także zastosować dach z elementami otwieranymi.
Konserwacja tarasu
Zadaszenie ogrodowe wykonane z aluminium, pokryte lakierem za pomocą technologii proszkowej, jest odporne na zabrudzenia oraz łatwe w konserwacji. Aby oczyścić samą konstrukcję, wystarczy wilgotna szmatka oraz środek do czyszczenia gładkich powierzchni. Natomiast płyty poliwęglanowe można wyczyścić za pomocą środka do mycia szyb lub myjką ciśnieniową z płynem. Nowoczesne zadaszenia tarasowe są dodatkowo wyposażone w system odprowadzania wody, co ma wpływ na ograniczenia zanieczyszczeń.