Marciniak Ogrodzenia - producent ogrodzeń nowoczesnych oraz wiat garażowych.

Baner Piotr Żyła
ARTYKUŁ

Wszystkie pozwolenia i formalności przy budowie wiaty garażowej


Wszystkie pozwolenia i formalności przy budowie wiaty garażowej


Kilka tygodni temu opisywaliśmy sposoby na uniknięcie konieczności wizyty w urzędzie przy stawianiu wiaty garażowej na swoim podwórku. Jeśli czytałeś ten tekst wiesz, że ich realizacja niestety nie zawsze będzie możliwa. Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę dokumentów, które należy załączyć do wniosku, gdy zdobycie pozwolenia na budowę jednak okaże się koniecznością.


Wszystkie pozwolenia i formalności przy budowie wiat garażowej - pozwolenie na budowę - wiaty garażowe bez pozwolenia- marciniakogrodzenia.pl

Jakie wiaty garażowe wymagają zgłoszenia?

Na początek wracamy do podstaw.

Polskie prawo budowlane definiuje wiatę, jako budowlę, a nie budynek. To kluczowa różnica dzięki, której istnieje możliwość realizacji inwestycji bez żadnego pozwolenia. Należy jednak spełnić kilka warunków – począwszy od powierzchni planowanej wiaty, która nie przekracza 50 m2, przez brak ani jednej, w pełni zabudowanej ściany, a kończąc na ilości takich wiat postawionych na własnej działce (według prawa budowlanego nie może być ich więcej niż dwie na 1000 m2).

CZYTAJ WIĘCEJ  >Wiata garażowa bez pozwolenia? Zobacz, jak uniknąć formalności

W powyższych przypadkach budowa będzie wymagała jedynie zgłoszenia. A o to czym różni się ono od pozwolenia.


Zgłoszenie a pozwolenie – różnice

Zgłoszenie budowy wiaty – to konieczność poinformowania urzędu (w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta) o rodzaju planowanej inwestycji, a także terminie jej rozpoczęcia. Choć niewielki odsetek wszystkich zgłoszeń proszony jest o uszczegółowienie informacji, podanie szkiców budowlanych itp., należy pamiętać, że zgłoszenie to jednak coś więcej niż formalność – oceniając je urzędnicy zobowiązani się do dokładnego prześwietlenia dokumentacji.

Pozwolenie na budowę wiaty, a w zasadzie jego zdobycie wiążę się już jednak z koniecznością otrzymania urzędowych decyzji. Należy je zdobyć, gdy Twój projekt to np.:

  • wiata dwustanowiskowa, czyli na dwa auta (na pewno będzie miała powyżej 50 m2 powierzchni);
  • wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym (powód to w pełni zabudowana ściana z komórką, jeśli jednak wiata nie przekroczy 50 m2 a pomieszczenie 35 m2 samo zgłoszenie powinno być wystarczające).

A teraz przejdźmy do konkretów.


Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę wiaty garażowej?

  • projekt budowlany – a w zasadzie jego cztery egzemplarze dodatkowo uzupełnione o wszelkie opinie, uzgodnienia i przepisy szczególne, jak ppoż., sanitarne, ochrony środowiska;
  • zaświadczenie o przygotowaniu projektu budowlanego przez osobę (inżyniera, architekta) wpisaną listę izby samorządowego zawodowego, jako posiadającą uprawnienia budowlane;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane;
  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – wymagana w przypadku, gdy działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jak widzisz formalności nie jest wiele.

Z drugiej strony jednak, w przypadku stawiania prostej wiaty powyżej 50 m2, konieczność posiadania projektu budowlanego podpisanego przez osobę z uprawnieniami sprawia wrażenie zwykłego przerostu formy nad treścią. Niezależnie od tego starostwo powinno wydać decyzję o pozwoleniu na budowę nie później niż do miesiąca po złożeniu wszystkich dokumentów.


Chcesz wybudować wiatę z pomieszczeniem gospodarczym?

Zobacz ofertę Marciniak Ogrodzenia:
wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym

A w razie pytań daj znać:
+48 732 081 990
kontakt@marciniakogrodzenia.pl

 

A w razie pytań daj znać: