Wiata garażowa bez pozwolenia? Zobacz, jak uniknąć formalności
Masz już dość trzymania samochodu “pod chmurką”? Od jakiegoś czasu wyobrażasz sobie, że przy Twoim domu idealnie sprawdziłaby się nowoczesna wiata garażowa? To niezła myśl. W ten sposób nie tylko oszczędzasz na kosztach budowy garażu (postawienie go wiąże się przecież niemal z takimi samymi kosztami, jak budowa pomieszczenia w domu o tej samej powierzchni), ale też unikasz masy, często bardzo uciążliwych formalności.
Jest tu niestety mały haczyk. Według prawa budowlanego każdy nowo powstający na Twoim terenie obiekt należy zgłosić do urzędu. Wiata garażowa bez pozwoleń to jednak żaden mit. Możesz ją szybko wybudować jeśli tylko zastosujesz się do kilku prostych, ale bardzo konkretnych wymagań.
OD POCZĄTKU
Co to jest wiata garażowa według prawa?
Może Cię zaskoczymy, ale polskie prawo budowlane ciągle nie podaje konkretnej definicji wiaty garażowej… Na szczęście nieco więcej wyjaśniają odrębne przepisy. Podpowiadają one, że carportu, czy też wiaty na samochód nie uważa się z reguły za osobny budynek. Może być ona traktowana jako budowla (nie mylić z budynkiem!), ale również obiekt małej architektury. Dlaczego? Wiata garażowa nie posiada ani zabudowanych ścian, ani fundamentów, jest to po prostu “obiekt przeznaczony do postoju samochodów”, którego podstawowym elementem konstrukcyjnym są słupy. Idąc tym tokiem myślisz już pewnie: coś co nie jest budynkiem, nie wymaga pozwoleń na budowę, tak?
Okazuje się, że nie. A przynajmniej nie zawsze.
Aby wybudować wiatę garażową bez formalności należy przed rozpoczęciem budowy zachować pewną dozę ostrożności, w połączeniu ze spełnieniem określonych warunków. Zanim przejdziemy jednak do ich omówienia, zatrzymajmy się na chwilę przy sytuacji, w której przejście tych wszystkich formalności (podobnych, jak przy budowie domu), może okazać się koniecznością.
TEGO NIE WYBUDUJESZ BEZ POZWOLENIA
Wiata garażowa o powierzchni powyżej 50 m2, która przeszkadza sąsiadowi…
Jeśli planowana przez Ciebie wiata:
- będzie większa niż 50 m2,
- “oddziaływuje” na nieruchomość Twojego sąsiada,
- ma stanąć w miejscu publicznym,
- będzie przeznaczona dla więcej niż jednego auta
- na 1000 m2 zamierzasz wybudować więcej niż dwie wiaty,
niestety musisz wystąpić o pozwolenie na budowę we właściwym dla siebie starostwie.
Co powinno zawierać pozwolenie na budowę wiaty garażowej powyżej 50m2?
- oświadczenie posiadania prawa do dysponowania działką i usytuowanej na niej nieruchomością w celach budowlanych,
- cztery egzemplarze projektu budowlanego podpisane przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane (łącznie ze wszelkimi dokumentami przeciwpożarowymi, sanitarnymi itp., uzgodnieniami czy wymaganymi pozwoleniami),
- plan zagospodarowania terenu wraz z aktualną decyzją o lokalnych warunkach zabudowy.
Zdobycie zgody na budowę może być frustrujące i trwać kilka miesięcy. Na szczęście wiata garażowa bez pozwolenia nie jest planem na miarę Mission: Impossible.
JAKIE WYMIARY WIATY NIE WYMAGAJĄ POZWOLENIA NA BUDOWĘ?
Wiata garażowa bez formalności poniżej 50 m2
Wiata garażowa, której powierzchnia nie przekracza 50 m2 z punktu widzenia prawa budowlanego, jest budowlą a nie budynkiem. Oznacza to że spełniając poniższe warunki wystarczy zgłosić chęć budowy do starostwa powiatowego (i nie potrzebujesz do tego żadnych dodatkowych pozwoleń), odczekać 30 dni na ewentualny kontakt ze strony urzędu, a jeśli nikt się nie odezwie, maksymalnie w ciągu 3 lat od dnia dostarczenia zgłoszenia, rozpocząć prace budowlane.
Jak zabudować wiatę garażową bez pozwolenia? 4 warunki
- całkowita powierzchnia wiaty garażowej nie może przekraczać 50 m2
- na 1000 m2 działki możesz postawić tylko dwie wiaty
- planowana wiata nie może posiadać ani jednej, w pełni zabudowanej ściany
- wiata garażowa bez pozwolenia musi zostać usytuowana na Twojej działce przynależnej do budynku mieszkalnego
W tym przypadku wymagane jest tylko zgłoszenie (nie mylić z pozwoleniem). Powinny znaleźć się w nim informacje dotyczące sposobu wykonania robót budowlanych, termin ich rozpoczęcia a także szkice planowanej budowli i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Odpowiedni formularz znajdziesz zapewne na stronie internetowej starostwa powiatowego – możesz też pobrać ogólny wzór z naszej strony.
Zgłoszenie budowy wiaty garażowej do starostwa
pobierz wzór
Zastanawiasz się jeszcze:
- jaka powinna być odległość wiaty garażowej od granicy działki?
- czy istnieją wyjątki dla zasady “wiata garażowa bez formalności poniżej 50 m2”?
Odpowiedzi znajdziesz w naszym wideo-poradniku
Miejscowy plan zagospodarowania a budowa wiaty garażowej
Na koniec pamiętaj – przed realizacją każdej inwestycji, także tej nie wymagającej pozwolenia na budowę, sprawdź dokładnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się że wskazuje on nowe wymagania dla budowli powstających na Twojej działce. Musisz uwzględnić je stawiając wiatę.
Chcesz postawić wiatę pod swoim domem?
Sprawdź naszą ofertę:
carport wiata garażowa – kup teraz w najlepszej cenie
A w razie pytań daj znać:
+48 732 081 990
kontakt@marciniakogrodzenia.pl