Jak wykonać podłoże i fundamenty pod wiatę garażową?
Temat podłoża pod wiatę garażową to jeden z pierwszych kroków, jakie należy podjąć podczas planowania budowy. Z tego powodu bywa bardzo często poruszany na różnorodnych forach budowlanych. Pytania od użytkowników nie zawsze jednak brzmią: jak to zrobić? Równie popularne jest: czy w ogóle muszę to robić?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z podobnymi wątpliwościami spotykamy się również w pracy z naszymi Klientami – tutaj jednak sprawa jest o tyle łatwiejsza, że wszelkie pomiary i rozwiązania rekomendowane są przez naszych fachowców wizytujących teren inwestycji. Do obowiązków Klienta należy wyłącznie wybór odpowiedniego modelu wiaty garażowej.
Jak robimy fundamenty wiaty garażowej w Marciniak Ogrodzenia?
W marciniakogrodzenia.pl każdorazowo to właśnie nasi fachowcy oceniają konieczność utwardzania podłoża i opracowują wszystkie inne kwestie techniczne. Jeśli nie trzeba podejmować dodatkowych działań związanych z “podłogą” na tapetę wchodzi kwestia mocowania słupów. Fundamenty wiaty garażowej wyprodukowywanej w marciniakogrodzenia.pl montowane są zwyczajowo na dwa sposoby:
- za pomocą betonowych bloczków wylanych w gruncie
- przy pomocy dłuższych fundamentów wkręcanych.
Obydwa rozwiązania gwarantują stabilność konstrukcji i można je stosować z dodatkowo utwardzonym podłożem. Różnice pomiędzy nimi obrazują poniższe wizualizacje.
Z czego zrobić podłoże?
Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi na podłoże pod montaż wiaty garażowej są utwardzenia w postaci wylewki betonowej lub kostki brukowej. Część wiat montowana jest także z utwardzeniem wykonanym z ławy fundamentowej. To rozwiązania zarówno solidne, jaki nie przystępne cenowo. Przy okazji stanowią też prosty sposób na zachowanie estetycznych walorów całego otoczenia domu.
Od czego zależy rodzaj podłoża pod carport?
Typ zastosowanego podłoża powinien być zależy od charakterystyki działki i projektu. My zawsze zaczynamy od wyjaśnienia z Klientem trzech podstawowych informacji jak:
- wielkość wiaty (Wiata będzie jedno czy dwustanowiskowa?),
- forma zabudowania (Ma to być obiekt przylegający do domu, z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym lub posiadający zabudowane ścianki?),
- ukształtowanie terenu (Inwestycja prowadzona jest na terenie pochyłym? Czy może być narażona na nadmierną wilgoć lub silne podmuchy wiatru?).
Jeśli nie my to kto? Czyli samodzielny projekt a fundamenty wiaty garażowej
Projektując wiatę samodzielnie należy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie pomiarów. Kluczowe będą informacje dotyczące wysokości i szerokości słupów, kolumn utrzymujących wiatę, wymiary całkowitego zadaszenia i oczywiście podstawy.
Fundamenty wiaty garażowej bez utwardzonego podłoża
Gdy zdecydujesz nie utwardzać podłoża i po prostu wylać betonowe stopy fundamentowe w glebie pamiętaj, by wstawały one ok. 5 cm nad powierzchnię. Jest to tym ważniejsze, gdy słupy wiaty wykonane zostaną z drewna (mogą być narażone na nadmierną wilgoć). Pod powierzchnią ziemi należy natomiast wprowadzić fundament na głębokość min. 70cm. Ich ilość będzie adekwatna do ilości słupów nośnych zastosowanych w projekcie.
Chcesz postawić wiatę pod swoim domem?
Sprawdź naszą ofertę:
carport wiata garażowa
A w razie pytań daj znać:
+48 732 081 990
kontakt@marciniakogrodzenia.pl